Czym są etykiety?

Etykieta to kawałek papieru, plastikowej folii, metalu lub tkaniny, który jest dołączony do produktu lub jego opakowania/pojemnika. Podczas gdy pierwotnym przeznaczeniem etykiety jest przekazywanie informacji o produkcie, ewoluowała ona również w kierunku instrumentu marketingowego, starając się przyciągnąć wzrok konsumenta w porównaniu z konkurencyjnymi produktami. Wyróżniamy etykiety samoprzylepne, etykiety klejone na mokro, etykiety in-mould oraz etykiety typu sleeve.

Etykiety samoprzylepne posiadają warstwę klejącą na spodniej stronie i przyklejają się same. Etykiety są umieszczone na podkładzie, z którego odkleja się etykietę w celu użycia. Etykiety z klejem na mokro to etykiety suche, tzn. przed przyklejeniem do produktu należy nałożyć na nie klej. Sleeves to etykiety w kształcie rurek z nadrukiem 360°.

 

Przykłady etykiet

Etykiety samoprzylepne

Etykiety na kosmetyki, środki higieny osobistej i artykuły gospodarstwa domowego
Etykiety do znakowania
Taśmy

Etykiety klejone na mokro

Etykiety na szkło i butelki, głównie do żywności i napojów
Znaczki

Etykiety in-mould

Etykiety wtapiane w opakowania produktów spożywczych, napojów, farmaceutycznych, medycznych i innych

Rękawy

Rękawy rozciągliwe Stretch sleeves
Rękawy kurczliwe Shrink sleeves

Cechy charakterystyczne druku etykiet

Etykiety produkowane są różnymi metodami druku, takimi jak flekso, offset, sitodruk czy druk cyfrowy. Najczęściej stosowaną metodą jest fleksografia. Większość maszyn do druku etykiet to tzw. prasy hybrydowe, co oznacza, że łączą one różne metody druku. Np. w przypadku białego podkładu zwykle stosuje się sitodruk, a właściwy motyw jest drukowany na maszynach fleksograficznych.

Druk fleksograficzny etykiet z roli na rolę charakteryzuje się zazwyczaj

 

Raczej mała prędkość druku

Średnia prędkość druku wynosi około 80 do 100 m/min. Czynnikiem ograniczającym jest w większości przypadków proces przetwarzania, jak np. usuwanie w linii produkcyjnej odpadów matrycy dla etykiet samoprzylepnych.

W jaki sposób AkeBoose może wspierać Cię w procesie drukowania etykiet

Firma AkeBoose specjalizuje się w systemach komór raklowych, które są dostosowane do wysokich wymagań w zakresie jakości druku etykiet.

Nasze systemy pomagają w radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z farbami UV, dzięki czemu można polegać na płynnych operacjach drukowania bez efektów "back doctoring" i plucia farbą. Oferują one łatwą obsługę i czyszczenie oraz są ekonomiczne i trwałe w eksploatacji i konserwacji.

 

NASZE ROZWIĄZANIA DO DRUKU ETYKIET

Systemy komór raklowych NOVA Compact

Lekki i elastyczny, jednoczęściowy system komorowy zapewniający wysoką jakość wydruku.

System komór raklowych NOVA RS

System komorowy z zasobnikiem farby do czystego i precyzyjnego drukowania farbami UV bez użycia pomp

System komór raklowych NOVA TK

Modułowy system komorowy typu "wszystko w jednym" zapewnia łatwą integrację i wysoką jakość druku etykiet.