Co to są opakowania giętkie?

Jak sama nazwa wskazuje, opakowania giętkie to opakowania wykonane z elastycznych materiałów, które można łatwo nadać dowolny kształt. Typowymi materiałami są folia i papier, a także ich kombinacje (laminaty). Rozróżniamy opakowania pierwotne, czyli takie, które mają kontakt z samym produktem, oraz opakowania wtórne, czyli takie, które utrzymują kilka jednostek produktu razem, na przykład ze względów transportowych.

Większość opakowań produktów spożywczych, środków higieny osobistej i produktów farmaceutycznych posiada jakiś rodzaj nadruku, który może mieć charakter funkcjonalny, informacyjny lub marketingowy.

 

Przykłady opakowań giętkich

Opakowania pierwotne

Elastyczne woreczki i torby
Kartony do napojów
Kartony składane

Opakowania wtórne

Torebki
Folie ochronne i funkcjonalne
Koperty
Wstępnie zadrukowany liner tektury falistej

Charakterystyka druku opakowań giętkich

Patrząc na opakowania giętkie pod kątem procesu drukowania, dominującymi metodami druku są druk fleksograficzny i wklęsłodruk. Podczas gdy wklęsłodruk był tradycyjnie uważany za proces o najwyższej jakości druku, druk fleksograficzny stał się równorzędną alternatywą, szczególnie w świetle tendencji do mniejszych i średnich długości nakładów opakowań giętkich.

Większość całkowitego wolumenu opakowań giętkich jest produkowana w technice druku z roli na rolę, co oznacza, że rolka czystej elastycznej wstęgi drukarskiej jest odwijana, drukowana i ponownie nawijana w maszynie drukarskiej. Drukowanie odbywa się w ten sposób na ciągłej wstędze. Alternatywnie druk odbywa się w linii na jednej lub kilku (fleksograficznych) stacjach drukowych podczas produkcji materiału opakowaniowego, np. w maszynach do wytłaczania folii lub w procesie przetwarzania, np. w maszynach do produkcji worków.

Zazwyczaj podłoża drukarskie są raczej nieskomplikowane w obróbce. W wielu przypadkach prędkość drukowania jest średnia lub wysoka i może wynosić do 800 m/min (2600 stóp na minutę).

Najbardziej uderzającym aspektem druku opakowań elastycznych jest prawdopodobnie szeroki zakres wymagań dotyczących jakości druku. Końcowy wynik druku jest zależny od wielu parametrów procesu drukowania.

 

Współdziałające parametry procesu drukowania

Motyw druku

Wszystko zależy od rodzaju obrazu, który chcemy wydrukować. Proste znakowanie różni się znacznie od druku flexo o wysokiej rozdzielczości.

Długość cyklu druku

Ilość metrów, które mają być wydrukowane dla danego zlecenia, jest czynnikiem decydującym o konfiguracji druku.

Jak AkeBoose może wspierać Cię w procesie drukowania opakowań elastycznych

Firma AkeBoose może zaoferować Państwu specjalistyczny sprzęt drukarski, który jest bardzo wszechstronny i umożliwia elastyczne działanie w przypadku różnych wymagań związanych z drukiem opakowań elastycznych. Nasze systemy komór raklowych, systemy zgarniające oraz systemy zarządzania farbą zostały zaprojektowane tak, aby ułatwić codzienną pracę w drukarni.

Ich cechy:

 

  • prostota obsługi
  • przejrzystość i czystość
  • oszczędność kosztów
  • optymalne warunki dla stałej jakości druku.

NASZE ROZWIĄZANIA DO DRUKU OPAKOWAŃ GIĘTKICH

System komór raklowych NOVA XLS

Wszechstronny i odporny na korozję system komór raklowych ze stali nierdzewnej do elastycznego druku opakowań na średniej i szerokiej wstędze

System komór raklowych NOVA TK

Ergonomiczny w obsłudze system komór raklowych umożliwiający łatwy dostęp do zespołu drukującego. Zwiększ jakość i wydajność druku fleksograficznego!

System komór raklowych NOVA Compact

Zwarty i przejrzysty, jednoczęściowy system komorowy do druku opakowań elastycznych na wąskiej i średniej wstędze.

System zasilania farbą EPQ 300

Zwarty system zasilania w farbę ze zintegrowanym czyszczeniem, idealny do częstej wymiany farby

System zasilania farbą EPQ 200

Kompaktowy i łatwy w obsłudze system zasilania w farbę zapewniający kontrolę przepływu farby

Jednostka pompowa EPZ

Zespół pompy odśrodkowej zapewnia stały, pozbawiony pulsacji dopływ farby, idealny do długich i równomiernych wydruków

System zwilżania uszczelek końcowych ESS

Automatyczny system nawilżania uszczelek końcowych do szybkoschnących farb wodorozcieńczalnych w druku na folii

Uchwyty raklowe dla wklęsłodruku

Oszczędność kosztów i większa elastyczność w procesie druku wklęsłego opakowań giętkich