Co to są opakowania giętkie?
Jak sama nazwa wskazuje, opakowania giętkie to opakowania wykonane z elastycznych materiałów, które można łatwo nadać dowolny kształt. Typowymi materiałami są folia i papier, a także ich kombinacje (laminaty). Rozróżniamy opakowania pierwotne, czyli takie, które mają kontakt z samym produktem, oraz opakowania wtórne, czyli takie, które utrzymują kilka jednostek produktu razem, na przykład ze względów transportowych.
Większość opakowań produktów spożywczych, środków higieny osobistej i produktów farmaceutycznych posiada jakiś rodzaj nadruku, który może mieć charakter funkcjonalny, informacyjny lub marketingowy.
Przykłady opakowań giętkich
Opakowania pierwotne
Elastyczne woreczki i torby
Kartony do napojów
Kartony składane
Opakowania wtórne
Torebki
Folie ochronne i funkcjonalne
Koperty
Wstępnie zadrukowany liner tektury falistej
Charakterystyka druku opakowań giętkich
Patrząc na opakowania giętkie pod kątem procesu drukowania, dominującymi metodami druku są druk fleksograficzny i wklęsłodruk. Podczas gdy wklęsłodruk był tradycyjnie uważany za proces o najwyższej jakości druku, druk fleksograficzny stał się równorzędną alternatywą, szczególnie w świetle tendencji do mniejszych i średnich długości nakładów opakowań giętkich.
Większość całkowitego wolumenu opakowań giętkich jest produkowana w technice druku z roli na rolę, co oznacza, że rolka czystej elastycznej wstęgi drukarskiej jest odwijana, drukowana i ponownie nawijana w maszynie drukarskiej. Drukowanie odbywa się w ten sposób na ciągłej wstędze. Alternatywnie druk odbywa się w linii na jednej lub kilku (fleksograficznych) stacjach drukowych podczas produkcji materiału opakowaniowego, np. w maszynach do wytłaczania folii lub w procesie przetwarzania, np. w maszynach do produkcji worków.
Zazwyczaj podłoża drukarskie są raczej nieskomplikowane w obróbce. W wielu przypadkach prędkość drukowania jest średnia lub wysoka i może wynosić do 800 m/min (2600 stóp na minutę).
Najbardziej uderzającym aspektem druku opakowań elastycznych jest prawdopodobnie szeroki zakres wymagań dotyczących jakości druku. Końcowy wynik druku jest zależny od wielu parametrów procesu drukowania.
Współdziałające parametry procesu drukowania
Wszystko zależy od rodzaju obrazu, który chcemy wydrukować. Proste znakowanie różni się znacznie od druku flexo o wysokiej rozdzielczości.
W zależności od tego, jak duża powierzchnia wstęgi jest pokryta drukowanymi elementami i jak są one zbudowane, stosuje się różne ustawienia druku. Druk na całej powierzchni różni się od druku liniowego.
Farby rozpuszczalnikowe, wodno rozcieńczalne i UV różnią się od siebie pod względem lepkości, reologii i utwardzania.
Decydujący jest również rodzaj materiału, który pozostaje w ścisłej korelacji z rodzajem farby. Na przykład druk farbami wodno rozcieńczalnymi na niewsiąkliwej folii jest znacznie delikatniejszy niż na papierze.
Ilość metrów, które mają być wydrukowane dla danego zlecenia, jest czynnikiem decydującym o konfiguracji druku.
Ile stanowisk drukujących jest potrzebnych / dostępnych do wykonania zlecenia? Czy w grę wchodzą kolory specjalne, czy zadanie może być wykonane w skali kolorów CMYK?
Czy chodzi o "czysty" druk na maszynach z centralnym cylindrem (CI), czy o druk w linii na ekstruderach, torebkarkach czy maszynach pakujących, to w kwestii szybkości i precyzji druku jest to ogromna różnica.
Jak duża jest wydajność suszenia i przestrzeń między stacjami drukującymi, aby farba mogła wyschnąć na podłożu?
Jak AkeBoose może wspierać Cię w procesie drukowania opakowań elastycznych
Firma AkeBoose może zaoferować Państwu specjalistyczny sprzęt drukarski, który jest bardzo wszechstronny i umożliwia elastyczne działanie w przypadku różnych wymagań związanych z drukiem opakowań elastycznych. Nasze systemy komór raklowych, systemy zgarniające oraz systemy zarządzania farbą zostały zaprojektowane tak, aby ułatwić codzienną pracę w drukarni.
Ich cechy:
- prostota obsługi
- przejrzystość i czystość
- oszczędność kosztów
- optymalne warunki dla stałej jakości druku.
NASZE ROZWIĄZANIA DO DRUKU OPAKOWAŃ GIĘTKICH
System komór raklowych NOVA XLS
Wszechstronny i odporny na korozję system komór raklowych ze stali nierdzewnej do elastycznego druku opakowań na średniej i szerokiej wstędze
System komór raklowych NOVA TK
Ergonomiczny w obsłudze system komór raklowych umożliwiający łatwy dostęp do zespołu drukującego. Zwiększ jakość i wydajność druku fleksograficznego!
System komór raklowych NOVA Compact
Zwarty i przejrzysty, jednoczęściowy system komorowy do druku opakowań elastycznych na wąskiej i średniej wstędze.
System zasilania farbą EPQ 300
Zwarty system zasilania w farbę ze zintegrowanym czyszczeniem, idealny do częstej wymiany farby
System zasilania farbą EPQ 200
Kompaktowy i łatwy w obsłudze system zasilania w farbę zapewniający kontrolę przepływu farby
Jednostka pompowa EPZ
Zespół pompy odśrodkowej zapewnia stały, pozbawiony pulsacji dopływ farby, idealny do długich i równomiernych wydruków
System zwilżania uszczelek końcowych ESS
Automatyczny system nawilżania uszczelek końcowych do szybkoschnących farb wodorozcieńczalnych w druku na folii
Uchwyty raklowe dla wklęsłodruku
Oszczędność kosztów i większa elastyczność w procesie druku wklęsłego opakowań giętkich