Czym jest tektura falista?

Tektura falista jest specjalnym rodzajem tektury, składającym się z trzech warstw arkuszy papieru, które są ze sobą sklejone. Środkowa warstwa papieru jest wykonana w kształcie fali, tzw. flute. Dwie zewnętrzne warstwy papieru są przyklejone do fałdów warstwy środkowej. Taka struktura materiału sprawia, że arkusz jest stabilny i mocny, bez nadawania mu zbyt dużego ciężaru własnego. Istnieją różne rodzaje kształtów fal, które są szczególnie odpowiednie do określonych celów końcowego produktu z tektury falistej.

Asortyment produktów z tektury falistej może być bardzo zróżnicowany, od prostych pudełek o zwykłym przeznaczeniu ochronnym, po narzędzia marketingowe w sklepie, jak na przykład wysokiej jakości drukowane ekspozytory promocyjne, które mają przyciągać uwagę.

 

Przykłady produktów z tektury falistej

Opakowanie sprzedażowe

Opakowania produktów, np. dla elektroniki lub sprzętu gospodarstwa domowego

Opakowania transportowe

Opakowania ochronne do bezpiecznego transportu towarów

Display

POS (Punkt sprzedaży) i ekspozytory promocyjne

Charakterystyka druku na tekturze falistej

Drukowanie tektury falistej może odbywać się na dwa sposoby: Albo górna warstwa papieru ("liner") jest drukowana przed sklejeniem jej ze środkową warstwą tektury falistej - jest to tzw. preprint - albo tektura falista jest drukowana po sklejeniu wszystkich trzech warstw papieru. Ta druga procedura nazywana jest postprintem.

Tektura falista z nadrukiem wstępnym jest drukowana z roli na rolę (najczęściej na prasach CI-flexo) i jest ściśle mówiąc podtypem druku opakowań giętkich. Zaletą druku wstępnego jest to, że można zastosować cieńszy (a więc tańszy) podkład oraz że można osiągnąć wyższą jakość druku.

W przypadku postprintu na tekturze falistej, druk odbywa się na arkuszach. Postprint dzieli się na dwie podkategorie: Direct post print i inline post print. W przypadku bezpośredniego postprintu, tektura falista jest drukowana na przeznaczonej do tego drukarce fleksograficznej, która może osiągnąć wysoką jakość druku w przypadku małych i średnich nakładów. Inline postprint oznacza, że drukowanie i przetwarzanie, takie jak sztancowanie, składanie i klejenie, odbywa się na jednej i tej samej maszynie. Druk w linii pozwala na ekonomiczną produkcję małych zleceń z prostymi obrazami, które są zwykle używane do transportu i opakowań ochronnych.

Jeśli przyjrzymy się procesowi postprintu na tekturze falistej, to można go ogólnie scharakteryzować w następujący sposób:

 

Umiarkowana prędkość druku

Większość nowoczesnych drukarni flekso ma wydajność około 10.000 arkuszy na godzinę, co odpowiada prędkości drukowania około 250 m/min przy długości druku 1500 mm. Wynika to z faktu, że przenoszenie arkuszy między zespołami drukującymi jest bardziej skomplikowane niż w przypadku druku z roli na rolę w przypadku opakowań wstępnych lub innych opakowań giętkich.

Jak AkeBoose może wspierać Cię w procesie druku na tekturze falistej

Firma AkeBoose oferuje solidne i odporne na korozję systemy komór raklowych i systemy podawania farby, które zostały zaprojektowane z myślą o spełnieniu zróżnicowanych wymagań jakościowych i niekiedy trudnych warunków drukowania w produkcji tektury falistej o szerokości zadruku do 4 m.

Nasze rozwiązania produktowe są skonstruowane w sposób zapewniający minimalne wymagania konserwacyjne i są łatwe w czyszczeniu, a ich celem jest wspieranie klientów w zwiększaniu wydajności operacji drukowania.

 

NASZE ROZWIĄZANIA DO DRUKU NA TEKTURZE FALISTEJ

System komór raklowych NOVA XLS

Bezpieczny i odporny na korozję system komór raklowych ze stali nierdzewnej zapewnia stabilbe wyniki drukowania i łatwe czyszczenie.

System komór raklowych NOVA TK

Wytrzymały i łatwy do utrzymania w czystości system komorowy, który może być używany zarówno z plastikowymi, jak i stalowymi raklami. Wspiera perfekcję druku na tekturze falistej poprzez odporność na drgania.

System zasilania farbą EPQ 200

Kompaktowy i łatwy w obsłudze system zasilania w farbę zapewniający jej zrównoważony przepływ.

System zasilania farbą EPQ 300

Kompaktowy i wyjątkowo łatwy do czyszczenia dwupojemnikowy system zasilania w farbę.